Grzegorz Galant, dyrektor Akademii: poprzedni rok bardzo wiele nas nauczył

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn

O funkcjonowaniu naszej Akademii, przyznanej "brązowe gwiazdce" w programie certyfikacji PZPN i planach na dalszy rozwój młodzieży porozmawialiśmy z Grzegorzem Galantem - dyrektorem Akademii Piłkarskiej Stal Brzeg i trenerem młodzików.

Wróćmy jeszcze do tego, co za nami, a więc do rundy jesiennej w wykonaniu drużyn z naszej Akademii. Jak pan ocenia rezultaty naszych drużyn młodzieżowych w pierwszej części sezonu?

Grzegorz Galant: Wynik w piłce młodzieżowej jest sprawą drugorzędną, dlatego ja do tego tematu podchodzę bardzo spokojnie. Wiadomo, że sport to emocje i zarówno zawodnicy jak i trenerzy chcą zawsze wygrywać i być jak najwyżej w tabeli. Nigdy przed rozpoczęciem sezonu nie narzucamy trenerom konkretnego planu wynikowego, ale wiem, że to są bardzo ambitni ludzie, a ich zaangażowanie, przygotowanie merytoryczne oraz poziom pracy „muszą” się przełożyć na konkretne wyniki. Sam w tabele zaglądam niezbyt często, dla mnie bardziej się liczy rozwój indywidualny zawodników, postępy jakie robią oraz to ilu z nich „dotrwa” do wieku seniorskiego i ogólnie zostanie przy sporcie. Niemniej jednak 2. miejsce drużyny rezerw na półmetku rozgrywek (na ten moment dające awans do ligi okręgowej) oraz 3. miejsce juniorów młodszych uważam za dobry wynik.

W przerwie zimowej doszło do zmiany szkoleniowca w zespole rezerw. Trenera Wojciecha Kaszuba, który został asystentem Pawła Schmidta w I drużynie, zastąpił Marek Zagórski. Liczy pan, że nowy szkoleniowiec będzie kontynuował bardzo dobrą pracę trenera Kaszuba?

Z Markiem, zresztą podobnie jak z Wojtkiem znamy się już wiele lat, więc nie był to wybór przypadkowy. Jestem przekonany, że bardzo dobra praca w zespole rezerw nie tylko będzie kontynuowana, ale również drużyna będzie się cały czas rozwijała. A czy przełoży się to na awans do ligi okręgowej już w tym sezonie, to czas pokaże. Ja ze swojej strony dziękuję trenerowi Markowi Zagórskiemu za to, że przyjął propozycję pracy w naszym klubie oraz życzę mu wielu sukcesów w barwach Stali Brzeg. Dziękuję również za dotychczasową pracę trenerowi Wojciechowi Kaszubowi, który pozostaje w naszym klubie.

W grudniu Akademia Piłkarska Stal Brzeg otrzymała „brązową gwiazdkę” w programie certyfikacji szkółek piłkarskich PZPN, choć rok wcześniej po raz pierwszy w historii otrzymaliśmy „srebro”. Co to oznacza dla naszego klubu?

Chciałbym nadmienić, że nasza Akademia uczestniczy w programie certyfikacji PZPN od samego początku, czyli od 2019 roku. Rok 2023 był pierwszym w naszej historii ze srebrną odznaką i bardzo wiele nas nauczył. Uważam, że w tym czasie rozwinęliśmy się jako Akademia, ale również każdy z trenerów indywidualnie. Podkreślę, że ocena merytoryczna jednostek treningowych przez trenerów monitorujących zawsze była na wysokim poziomie. „Brązowa gwiazdka” tak naprawdę nic nie zmienia w naszej pracy, w dalszym ciągu pracujemy w reżimie „srebrnej gwiazdki” i już dzisiaj jesteśmy gotowi, żeby ubiegać się o srebrną odznakę na kolejny rok. Mnie osobiście cieszy fakt, że wszyscy trenerzy zatrudnieni w naszym klubie posiadają licencję minimum UEFA B, która uprawnia do pracy w srebrnej certyfikacji.

Tradycją stały się już organizowane przez Stal półkolonie. Ta ostatnia, zimowa ponownie cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci z Brzegu i okolic.

Tak, nasze półkolonie cieszą się zainteresowaniem, nie inaczej było również podczas ostatnich ferii zimowych. Dzieci przez 5 dni bardzo aktywnie spędziły czas, korzystając z miejskich atrakcji takich jak: Aquapark, Kino BCK i stadion. Wybraliśmy się również na wycieczkę do Wrocławia i odwiedziliśmy park trampolin GoJump oraz Wrocławski Park Wodny. Cieszę się, że w naszych półkoloniach biorą udział zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Już teraz mogę zaprosić na półkolonie letnią, która odbędzie się na początku wakacji.

Do kadry IV-ligowego zespołu seniorów dobijają się powoli nasi młodzi zawodnicy z drużyny rezerw. Jesienią debiut zaliczył Tomasz Górski, a swoje minuty w sparingach łapią chociażby Kamil Kopij, Szymon Zalewski czy Adrian Łopatka. Widzi pan w naszych drużynach młodzieżowych kolejnych kandydatów, którzy mogliby podążyć ich śladami?

Wymienieni zawodnicy regularnie trenują z pierwszym zespołem, życzę im jak największej ilości minut w 4 lidze oraz meczach pucharowych. Oczywiście w naszych drużynach młodzieżowych są zawodnicy, którzy posiadają umiejętności do tego, aby aspirować do regularnych treningów z pierwszą drużyną, ale z oczywistych względów nie będę wymieniał ich nazwisk. Wiem, że trenerzy drużyny seniorów znają naszych młodych zawodników i na pewno będą ich zapraszać na treningi w pierwszym zespole.

W końcówce poprzedniego roku otrzymaliśmy informację z Urzędu Miasta o pozyskanym dofinansowaniu na wymianę boiska ze sztuczną nawierzchnią. Jak ważna dla Akademii Piłkarskiej Stal Brzeg jest ta inwestycja?

To dla nas bardzo ważna informacja! Na jesień wszystkie nasze drużyny występujące w rozgrywkach ligowych musiały rozgrywać swoje mecze na boisku bocznym, na tzw. „gazowni”. Ilość meczów tam rozegrana oraz regularne treningi pierwszej drużyny przyczyniła się do tego, że murawa na tym boisku po prostu nie wytrzymała i pod koniec rundy mieliśmy duże problemy, żeby dokończyć rozgrywki ligowe. Trzymamy mocno kciuki i z niecierpliwością czekamy na wymianę mocno już wysłużonej sztucznej murawy.

Jakie są plany sportowe i organizacyjne na 2024 rok, jeśli chodzi o naszą Akademię?

Jeżeli chodzi o Akademię to tak jak już powiedziałem, chcemy utrzymać standardy pracy i już we wrześniu aplikować ponownie o srebrny certyfikat PZPN. Cały czas chcemy się rozwijać sportowo i planujemy zwiększenie ilość grup dziecięcych. Już teraz zapraszamy wszystkie chętne dzieci do udziału w treningach pod okiem bardzo dobrych, wykwalifikowanych trenerów. Oczywiście zapraszamy również do zapisów na nasze półkolonie oraz obóz sportowy, informacje na ten temat ukażą się już niebawem. Życzę wszystkim trenerom dużo sukcesów oraz realizacji założonych planów, a wszystkich kibiców i rodziców zapraszam do śledzenia występów naszych drużyn młodzieżowych i do gorącego, kulturalnego dopingu na trybunach. Dziękuję.

Dziękujemy za rozmowę.

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn