ZAPOWIEDŹ: Polonia Bytom – Stal Brzeg

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn

Powoli opadają pucharowe emocje. Czas więc wrócić do rozgrywek ligowych, gdzie - mimo bardzo udanej rundy wiosennej - sytuacja Stalowców wciąż jest niepewna. W poszukiwaniu punktów żółto-niebiescy udadzą się w sobotę na teren lidera.

Łatwo o jakąkolwiek zdobycz nie będzie, gdyż zespół Polonii Bytom ma w tym sezonie tylko jeden cel, jakim jest awans do II ligi. I choć w bieżących rozgrywkach niebiesko-czerwoni wcale nie zdominowali ligi tak bardzo, jak niektórzy zakładali w sierpniu, to jednak Poloniści aktualnie przewodzą stawce i na wiosnę punktują najlepiej w lidze.

Polonia jest najbardziej utytułowanym klubem w naszej lidze. Największe sukcesy w Bytomiu świętowano w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, kiedy drużyna dwukrotnie zostawała mistrzem Polski, a czterokrotnie wicemistrzem. Bytomianie jako pierwszy klub w Polsce zakwalifikowali się do pierwszej rundy Ligi Mistrzów oraz jako jedyni w kraju zdobyli europejskie trofeum, wygrywając Puchar Intertoto w 1965 roku. Pod koniec ubiegłego wieku Polonia występowała w II i III lidze, a w latach 2007-2011 znalazła się jeszcze w Ekstraklasie. Po spadku z najwyższego poziomu rozgrywkowego klub zaczął chylić się ku upadkowi i wskutek problemów finansowych w 2017 roku ogłosił upadłość. Powstały później twór „Bytomski Sport Polonia Bytom” jest kontynuatorem tradycji Polonii.

Nasi sobotni przeciwnicy rozgrywają aktualnie czwarty z rzędu sezon w III lidze. W poprzednich trzech bytomianie za każdym razem meldowali się na podium, ale do awansu na poziom centralny zawsze czegoś brakowało. Wydaje się, że teraz zadanie powinno udać się zrealizować. Poloniści co prawda jeszcze zimą tracili do lidera – Rakowa II Częstochowa – cztery oczka, lecz w rundzie wiosennej szybko udało się ją zniwelować. W przerwie pomiędzy rundami zespół został jeszcze delikatnie wzmocniony (transfery Jakuba Kuczery z Garbarni Kraków czy Krzysztofa Ropskiego ze Skry Częstochowa). Najważniejsza zmiana nastąpiła jednak w sztabie szkoleniowym – Ryszarda Wieczorka zastąpił jego dotychczasowy asystent, Adam Burek.

Wiosną bytomianie spisują się naprawdę dobrze. Ich bilans w 2023 roku to pięć zwycięstw, jeden remis i jedna porażka. Jedyna przegrana nastąpiła przed tygodniem, kiedy to lider musiał uznać wyższość Ślęzy Wrocław. Nieco popsuło to szyki niebiesko-czerwonym, bowiem ich przewaga nad drugim Rekordem Bielsko-Biała stopniała do dwóch punktów. Polonia z bilansem 17 zwycięstw, 2 remisów i 5 porażek zgromadziła łącznie 53 oczka (bilans bramkowy 50:22). Nasi przeciwnicy dysponują drugą najlepszą defensywą w lidze. W ich szeregach występuje również najskuteczniejszy zawodnik całej III ligi – w tym sezonie Dawid Wolny trafiał do siatki aż 21 razy.

Ostatnie spotkania żółto-niebieskich z Polonią raczej nie kojarzą nam się dobrze. Spośród sześciu meczów, aż pięciokrotnie schodziliśmy z murawy pokonani. Podsumowanie starć pomiędzy tymi ekipami znajdziecie w osobnym artykule – TUTAJ.

Pojedynek z liderem i zdecydowanie najlepszym kadrowo zespołem w lidze zapowiada się jako jedne z najtrudniejszych wyzwań w sezonie. Szacunek dla rywala musi być, ale wiara we własne umiejętności również. Żółto-niebiescy w tej rundzie potrafili już wygrywać z drużynami z absolutnej czołówki (np. Rakowem II czy Ślęzą Wrocław) i dlatego mamy nadzieję, że w sobotę zdołają sprawić kolejną niespodziankę.

Mecz Polonia Bytom – Stal Brzeg jako arbiter główny poprowadzi pan Paweł Wrzeszczyński z Kalisza. Pierwszy gwizdek na Stadionie przy Olimpijskiej zabrzmi punktualnie o godzinie 15:00. Jako, że spotkanie zostanie rozegrane bez udziału publiczności, to gospodarze zorganizowali darmową transmisję na swoim kanale YouTube – TUTAJ. Zachęcamy do oglądania i ściskania kciuków!

25. kolejka III ligi (grupa 3)

Polonia Bytom – Stal Brzeg

22.04.2023 (sobota), godz. 15:00

Stadion w Bytomiu, ul. Olimpijska 2

Mecz odbędzie się bez udziału publiczności

fot. Janusz Pasieczny

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn