Podsumowanie sezonu 2021/22 – III liga

Za nami sezon 2021/22 w rozgrywkach III ligi. Najwyższy czas zaprezentować wam opisowo-statystyczne podsumowanie minionych dwunastu miesięcy w wykonaniu naszej drużyny seniorów.

Jaki to był sezon? Na pewno można stwierdzić, że bardzo nierówny. W pierwszej połowie sezonu nasi piłkarze zdobyli jedynie 16 punktów (nie wliczamy tu rozegranego awansem meczu w Zielonej Górze). Jesienią brakowało nam wszystkiego – skuteczności, szczęścia, jak i po prostu szerszej kadry zawodników. Trapieni kontuzjami żółto-niebiescy nieraz musieli występować w eksperymentalnym składzie i problem ten mieli zarówno trener Arkadiusz Bator, jak i Marcin Nowacki, który zastąpił go w połowie października. Oko przykuwały też fatalne wyniki na własnym boisku – jesienią brzeżanie potrafili na Stadionie Miejskim w Brzegu przegrać aż siedem meczów z rzędu!

W przerwie zimowej udało się sporo zmienić. Przede wszystkim po kontuzjach powrócili ważni gracze, tacy jak Michał Kuriata, Jan Leończyk czy Jakub Kowalski. Do klubu trafili również niezwykle cenni Dominik Bronisławski i Damian Celuch. Sama ta dwójka w 2022 roku zdobyła łącznie 15 bramek, czyli większość wiosennego dorobku całej drużyny! Poprawić udało się też pozostałe mankamenty, czyli grę na własnym boisku (w tym roku seria sześciu domowych zwycięstw z rzędu). Znacznie lepiej prezentowała się defensywa (do pewnego momentu najlepsza w rundzie wiosennej; statystyki popsuły ostatnie dwa mecze, w których straciliśmy łącznie 9 bramek). O ile jesienią tylko trzykrotnie udało się Stalowcom zachować czyste konto, to wiosną aż sześć razy kończyliśmy spotkania „na zero z tyłu„. Z innych ciekawostek trzeba wspomnieć, że żółto-niebiescy wiosną byli znacznie bardziej skoncentrowani w ostatnich minutach meczów, niż jesienią. W pierwszej części sezonu straciliśmy aż 10 bramek w ostatnich kwadransach spotkań, zaś w rundzie rewanżowej zdarzyło nam się to jedynie trzykrotnie.

Ważne słowo cechujące nasz zespół wiosną to stabilizacja formy. O ile jesienią dyspozycja naszych piłkarzy była naprawdę różna (najpierw udany początek, potem dłuższa seria bez zwycięstwa) i oczywiście do tego przyczyniły się m.in. kontuzje, to wiosną takich problemów Stalowcy uniknęli. Choć nie zawsze gra wyglądała dobrze, to na pewno nie było momentu by moglibyśmy powiedzieć, że nasz zespół wpadł w głębszy kryzys.

Ostatecznie sezon 2021/22 kończymy na 9. miejscu w tabeli III ligi z dorobkiem 46 punktów i bilansem 14 zwycięstw, 4 remisów oraz 16 porażek. To już drugi sezon z rzędu, po którym plasujemy się w środku stawki (rok temu była pozycja ósma). Z jednej strony chciałoby się więcej i runda wiosenna dała nam na to nadzieję, ale z drugiej należy docenić fakt, iż pomimo trudnej sytuacji jesienią udało nam się bez żadnych problemów utrzymać w lidze. Na pewno jednak liczba 16 porażek (najwięcej w historii naszych pobytów w III lidze, ex aequo z sezonem 2018/19) to zdecydowanie za dużo. Tym bardziej że wiemy, iż chłopaków w żółto-niebieskich koszulkach stać na naprawdę wiele, co udowodnili nam w tym roku.

W udanej rundzie wiosennej jest jednak bardzo duża łyżka dziegciu, a mianowicie rozgrywki wojewódzkiego Pucharu Polski. Ostrzyliśmy sobie zęby na nie, licząc po cichu, że być może uda się powtórzyć sukces z 2019 roku i zdobyć tenże puchar, tymczasem nasze marzenia rozwiali IV-ligowi sąsiedzi ze Starowic. Wpadka na początku 2022 roku (przegrana 0:1 w słabym stylu) w ćwierćfinale zdarzyć się z pewnością nie powinna.

Sezon 2021/22 upłynął również pod znakiem kilku debiutów oraz kolejnych spotkań w III lidze naszych wychowanków. Swoje pierwsze minuty na trzecioligowym szczeblu zanotowali Dawid Gromnicki, Dawid Mozoła i Bartosz Kusicielek, a trzy spotkania może zapisać na swoje konto 16-letni Maciej Suski.

Najlepszym strzelcem naszego zespołu w minionych rozgrywkach był Michał Sypek, który 10-krotnie pokonywał bramkarzy gości.

Poniżej przedstawiamy kilka liczb z zakończonego niedawno sezonu, natomiast po pełną tabelę III ligi odsyłamy was TUTAJ.