Historia pojedynków Stali z Fortuną Głogówek

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn

Sobotni mecz Stali z Fortuną będzie 5. starciem pomiędzy tymi ekipami w XXI wieku.

Pierwszy oficjalny pojedynek z tym zespołem miał miejsce ponad 20 lat temu, w sezonie 2000/01 i odbył się w nietypowych okolicznościach. Był to bowiem pierwszy mecz nowego sezonu, lecz w barwach IV-ligowej drużyny z Brzegu wystąpili zawodnicy z zespołu rezerw, na co dzień rywalizującego w B-klasie. Piłkarze z pierwszej drużyny odmówili bowiem gry z powodu zawirowań organizacyjnych w klubie, a że BTP groził wówczas walkower, to postanowiono, iż w meczu zagrają piłkarze II drużyny. W starciu z faworytem i późniejszym triumfatorem IV ligi nie mieli oni żadnych szans i przegrali aż 2:10, co jest jedną z najwyższych klęsk w historii klubu. W rundzie wiosennej spotkanie było już zdecydowanie bardziej zacięte, lecz ostatecznie ekipa Willich/Fortuny Głogówek znów zwyciężyła, tym razem 3:2. BTP Brzeg na koniec sezonu zajęło natomiast 16. miejsce, co wiązało się ze spadkiem do Klasy Okręgowej.

Na kolejne mecze Stali z Fortuną musieliśmy czekać do sezonu 2022/23. Brzeżanie, jako III-ligowiec trafili wówczas na ten zespół w 1/8 finału wojewódzkiego Pucharu Polski. Stalowcy pewnie wygrali 4:1, choć wszystkie trafienia w tym meczu padły dopiero po zmianie stron. Znacznie bardziej zacięty był ostatni pojedynek, który odbył się w rundzie wiosennej. Obie ekipy stoczyły naprawdę wyrównany pojedynek, ale trzy punkty pojechały do Brzegu. W 80. minucie solową akcję przeprowadził Jakub Chołast i został sfaulowany w polu karnym. Jedenastkę pewnie wykonał Rafał Brusiło i Stal zwyciężyła 1:0.

Łącznie w XXI wieku odbyły się cztery pojedynki pomiędzy Stalą a Fortuną. Dwa z nich wygrali brzeżanie, a dwa nasi sobotni przeciwnicy.

Historia bezpośrednich spotkań:

2000/01, IV liga: BTP Brzeg – Willich/Fortuna Głogówek 2:10

2000/01, IV liga: Willich/Fortuna Głogówek – BTP Brzeg 3:2

2022/23, wojewódzki Puchar Polski: Fortuna Głogówek – Stal Brzeg 1:4

2023/24, IV liga: Fortuna Głogówek – Stal Brzeg 0:1

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn