ZAPOWIEDŹ: Polonia Nysa – Stal Brzeg

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn

Po ostatnim, ligowym zwycięstwie naszych piłkarzy z Odrą Wodzisław (3:0) wszyscy ostrzymy sobie zęby na piątkowe derby Opolszczyzny.

Stalowcy meczem z wodzisławianami pokazali, że nie zasługują na to miejsce, które aktualnie zajmują w tabeli. Głęboko wierzymy, iż brzeżanie w pojedynku z Polonią Nysa pójdą za ciosem i przywiozą trzy punkty do Brzegu, choć spotkanie zapowiada się na naprawdę trudne.

Historia nyskiej Polonii rozpoczęła się tuż po wojnie, w 1946 roku. Klub działał pod wieloma różnymi nazwami, m. in. „Grom”, ale od 1956 roku funkcjonuje jako Polonia. Warto też pamiętać, że równolegle przez wiele lat w mieście funkcjonowała również sekcja piłkarska Stali, która po przemianach ustrojowych została jednak zlikwidowana. Największymi sukcesami naszego piątkowego rywala jest występ w barażach o II ligę (w 1959) oraz piąte miejsce w rozgrywkach ligi międzywojewódzkiej (sezon 1995/96). W XXI wieku Polonia tułała się pomiędzy IV ligą a klasą okręgową, by w 2020 roku wywalczyć upragniony awans do III ligi. Pobyt na tym szczeblu trwał jednak tylko rok, ale również rok trwała banicja nysan i w poprzednich rozgrywkach podopieczni Łukasza Czajki znów wywalczyli promocję do wyższej ligi. Dodajmy, że był to awans całkowicie zasłużony, a 85 punktów (bilans 27-4-3) w IV lidze opolskiej i jedenaście oczek przewagi nad drugim Ruchem Zdzieszowice muszą budzić szacunek.

Latem klubowi działacze postanowili dokonać zmian w kadrze zespołu i pomimo wywalczonego w świetnym stylu awansu Polonia pożegnała się z dość liczną grupą zawodników. W ich miejsce ściągnięto m.in. bardzo doświadczonego, 39-letniego Pawła Sasina, a także paru innych ciekawych piłkarzy – całą listę prezentujemy poniżej.

Przyszli: Paweł Sasin i Dariusz Szczerbal (obaj z Arki Gdynia), Denis Dudek (Polonia Bytom), Michał Zimon (Ruch Zdzieszowice), Kamil Popowicz (VFC Plauen), Grzegorz Kotowicz, Igor Maruszak i Ryszard Jakubiak (wszyscy ze Śląska II Wrocław), Krystian Pabiniak (powrót z wypożyczenia do Foto-Higieny Gać).

Odeszli: Norbert Leśniak (SK Bischofshofen – Austria), Szymon Lisiecki (Śląsk Wrocław – juniorzy), Dawid Ostrowski (Strzelinianka Strzelin), Mateusz Danieluk (Unia Turza Śląska), Patryk Drożyński (Galakticos Solna), Patryk Ostrowski (Lechia Dzierżoniów), Mateusz Banik (Skalnik Gracze), Miłosz Taranek (Orzeł Ząbkowice Śląskie), Aleksander Firek (Stal Brzeg – powrót z wypożyczenia/Skalnik Gracze), Grzegorz Robak i Jakub Danieluk (obaj szukają klubu).

Transfery dokonane latem miały zapobiec powtórce sprzed niespełna dwóch lat, a więc spadku Polonii po zaledwie jednym roku spędzonym w III lidze. Jak na razie nysanie punktują całkiem przyzwoicie i plasują się na 12. pozycji w tabeli. Podopieczni Łukasza Czajki w dziesięciu meczach zdobyli 11 punktów, a to wszystko dzięki trzem zwycięstwom, dwóm remisom i pięciu porażkom (bilans bramek 14:19). W pokonanym polu nasi piątkowi przeciwnicy zostawili Carinę Gubin (4:1), LKS Goczałkowice-Zdrój (2:1) i Chrobrego II Głogów (1:0). Najlepszym strzelcem Polonii jest Kamil Popowicz, zdobywca pięciu bramek, zaś trzy trafienia zanotował Alan Majerski.

Trzeba przy tym dodać, że ostatnio nysanie zanotowali nieco gorszą serię, zdobywając w trzech meczach jeden punkt. Warto też wspomnieć, iż Polonia spośród dziesięciu ligowych pojedynków aż osiem rozegrała na własnym obiekcie. Ma to związek z planowaną na rundę wiosenną renowacją Stadionu KS Polonia.

Obszerną historię bezpośrednich starć pomiędzy Stalą a Polonią opisaliśmy w osobnym artykule – TUTAJ.

Przed naszymi piłkarzami druga odsłona derbów Opolszczyzny, tym razem z zespołem z Nysy. Jesteśmy przekonani, że chłopaki zaprezentują się znacznie lepiej niż we wcześniejszym derbowym starciu z MKS-em Kluczbork. Ostatnie spotkania pokazały, że ich forma zwyżkuje, a poszczególni zawodnicy łapią coraz większy luz na boisku. Wszyscy ściskamy kciuki za żółto-niebieskich i mamy nadzieję, iż w piątek wieczorem będziemy mogli przekazać wam dobre wieści!

11. kolejka III ligi (grupa 3)

Polonia Nysa – Stal Brzeg

07.10.2022 (piątek), godz. 16:00

Stadion KS Polonia Nysa, ul. Sudecka 23

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn