Prezes Stali Brzeg Piotr Scąber podsumowuje 2022 rok

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn

Na zakończenie 2022 roku porozmawialiśmy z Prezesem Stali Brzeg Piotrem Scąbrem o sytuacji w klubie, transferach, finansach i planach na kolejne miesiące. Zapraszamy do lektury.

Prezesie, kończy się powoli 2022 rok, który jest zarazem pierwszym rokiem w Stali pod wodzą nowego zarządu. Jak można ocenić ten okres w naszym klubie?

Piotr Scąber: Ocenę działań zarządu należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach. W aspekcie działalności i funkcjonowania Klubu działania zarządu należy ocenić pozytywnie. Udało się pozyskać kilku nowych sponsorów, pracujemy na tym, aby grono naszych darczyńców jeszcze bardziej zostało powiększone. Natomiast w aspekcie sportowym mamy mieszane uczucia, liczyliśmy na wysokie miejsce w tabeli naszego I zespołu, niestety realia okazały się dla nas bolesnym doświadczeniem. Z jednej strony porażki naszych seniorów, a z drugiej liczne sukcesy naszych drużyn młodzieżowych, awans do A-klasy II drużyny, mistrzostwo Opolszczyzny drużyny trampkarzy i baraże o udział w Centralnej Lidze Juniorów U-15, wysokie miejsca naszych pozostałych drużyn. W ostatnich dniach tego roku dotarła do nas również radosna informacja o uzyskaniu przez naszą Akademię Piłkarską srebrnej gwiazdki w programie certyfikacji PZPN. Oczywiście cieszymy się z tego faktu niezmiernie, ale wiemy, że wiąże się to z dużym wyzwaniem i dodatkowymi obowiązkami naszej kadry trenerskiej.

Pewnie największym zawodem są wyniki seniorów w drugim półroczu 2022. Co było powodem tak słabej postawy naszych III-ligowców?

Po sukcesach osiągniętych w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu mieliśmy nadzieję, że zespół w tym składzie poradzi sobie bez problemów w nowym sezonie, jednak rzeczywistość okazała się bolesna. Poprzedni sztab szkoleniowy postanowił nie robić rewolucji w kadrze I zespołu, oparł zespół na doświadczonych zawodnikach licząc na to, że będą oni w takim samym stopniu pracować jak poprzednim sezonie. Osiągnięte wyniki wskazują jednak, że była to błędna decyzja. Naszym zdaniem należało wprowadzić do zespołu trochę świeżej krwi, aby w zespole zapanowała rywalizacja i walka o pierwszy skład. Powodów porażek należy też upatrywać w licznych kontuzjach naszych podstawowych zawodników, aż czterech zawodników praktycznie zostało wyeliminowanych z gry przez cały sezon. W kilku meczach zabrakło nam szczęścia, przegrywaliśmy je, tracąc bramki w ostatnich minutach. W innych spotkaniach widoczne było małe zaangażowanie zawodników, nie stanęli oni na wysokości zadania.

Czy zimą czeka nas rewolucja kadrowa w zespole seniorów?

Okienko zimowe jest ciężkim okresem do przeprowadzania transferów. Trudno w tej chwili pozyskać wartościowych piłkarzy, ale podejmujemy działania aby wzmocnić zespół, czego przykładem jest zakontraktowanie piłkarza w przeszłości występującego w I lidze. Liczymy na to, że będzie on dużym wzmocnieniem i wzorem dla innych zawodników. W okresie przygotowawczym sztab szkoleniowy ma za zadanie przetestować jak największą ilość zawodników i w miarę możliwości pozyskać ich dla naszego klubu.

Jak wygląda aktualnie sytuacja finansowa klubu?

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje o kłopotach finansowych dwóch klubów z III ligi. Biorąc ten fakt pod uwagę podejmujemy wiele starań, aby nasz klub dalej istniał i rozwijał się we właściwym kierunku. Nie pomaga nam jednak w tym obecna sytuacja makroekonomiczna. Wojna na Ukrainie, wysoka inflacja powodują, że my także borykamy się z problemami finansowymi. Musimy liczyć każdą złotówkę i planować budżet tak, aby nie zadłużyć klubu. W tym miejscu chciałbym złożyć wielki ukłon w stronę naszych sponsorów. Dzięki ich wsparciu jesteśmy w stanie funkcjonować i egzystować na poziomie III ligi. Szczególne podziękowania należy kierować do Pana Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, który rozumie nasze problemy i wspiera nas nie tylko finansowo, ale jego merytoryczne wskazówki są dla nas równie ważne. Dziękujemy również wszystkim pozostałym naszym darczyńcom, na których zawsze możemy liczyć, a dobro naszego klubu leży im na sercu.

Podczas naszej ostatniej rozmowy, w lipcu, jako jeden z celów postawił Pan sobie znalezienie kolejnych sponsorów. Na ile udaje się go realizować?

Obecna sytuacja ekonomiczna oraz trudności z jakimi borykają się przedsiębiorcy powodują, że pozyskanie nowych sponsorów staje się coraz trudniejsze. Rozumiemy tę sytuację, niemniej jednak w ostatnim czasie pozyskaliśmy znaczącego sponsora, o którym kibice zostaną poinformowani najbliższym czasie. W tej chwili finalizowane są rozmowy z dużą fabryką ze Skarbimierza. Mamy nadzieję, że firmy, które powstają na nowych terenach inwestycyjnych na „Zielonce”, będą chciały zostać naszymi sympatykami i wspomóc nasz klub. Ale to jest jeszcze melodia przyszłości.

Na jakich płaszczyznach klub zamierza rozwijać się w kolejnych miesiącach i latach? Jakie są plany na 2023?

Najważniejszym zadaniem stojącym przed nami w nowym roku jest zbudowanie I zespołu, który powalczy o utrzymanie w III lidze. Zrobimy wszystko, aby tak się stało. Otrzymanie przez naszą Akademię srebrnej gwiazdki PZPN zobowiązuje nas do utrzymania szkolenia młodzieży na wysokim poziomie. Naszym priorytetem jest prowadzenie takiego szkolenia, aby wychowankowie naszego klubu reprezentowali nasze barwy, ale i też byli dostrzegani przez inne kluby z wyższych lig.

Czego życzyć Panu Prezesowi w 2023 roku?

Moim życzeniem, ale myślę, że i wszystkich sympatyków naszego klubu jest to, aby Stal Brzeg w dalszym ciągu reprezentowała nasze miasto na arenie III ligowej. Na koniec chciałbym podziękować wszystkim za wsparcie, zaangażowanie, dobre słowo i życzyć Państwu wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Dziękuję za rozmowę i życzę wszystkiego dobrego.

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn