Prezes Piotr Scąber: chcielibyśmy ponownie zagościć na III-ligowych boiskach

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn

W rozmowie z prezesem Stali Brzeg Piotrem Scąbrem podsumowaliśmy i zamknęliśmy 2023 rok, poruszając zarówno kwestie sportowe, jak i finansowo-organizacyjne związane z klubem. Zachęcamy do lektury.

Panie Prezesie, tradycją jest już wywiad podsumowujący kończący się rok w naszym klubie, więc podsumujmy. Jakie to było 12 miesięcy dla Stali Brzeg?

Piotr Scąber, Prezes BTP Stal Brzeg: Jak zwykle przy okazji takiego pytania nie odpowiem na nie jednoznacznie, gdyż działalność klubu odbywa się na kilku płaszczyznach. Jeśli chodzi o część sportową to ważnym, i zarazem bardzo smutnym momentem był spadek naszej drużyny seniorów z III ligi. Choć wiosną walczyliśmy do samego końca, to ostatecznie nie udało się uniknąć relegacji. Patrząc jednak do tyłu, to myślę, że tych dobrych momentów było więcej. W przypadku zespołu seniorów, na pewno na plus należy zaliczyć zwycięstwo w wojewódzkim Pucharze Polski, a także bardzo fajną przygodę na szczeblu centralnym i możliwość pojedynku z Wartą Poznań. Za nami również bardzo dobre półrocze już w IV lidze, gdzie nasz odmłodzony zespół udowodnił, że stać go na powrót do III ligi.

Pozostając przy kwestiach sportowych, to jak co roku sporo powodów do radości dała nam nasza Akademia. Bardzo dobre rezultaty juniorów młodszych w pierwszym i drugim półroczu i miejsca na podium tabeli, a także świetne półrocze drużyny rezerw, która ma szansę na awans do Okręgówki są tego dobrym przykładem. Potwierdzeniem wysokiej jakości szkolenia są również najpierw srebrna, a teraz brązowa gwiazdka w programie certyfikacji szkółek piłkarskich PZPN.  Pod względem organizacyjnym myślę, że też możemy dopisać sobie „plusik”, choćby przy okazji meczu z Wartą Poznań. Wydaje mi się, że jak na tak duże wydarzenie organizowane w ramach naszego amatorskiego klubu, w którym wszyscy działamy społecznie, daliśmy radę i wszystko przebiegło bardzo płynnie – zarówno marketing, sprzedaż biletów, jak i organizacja samego dnia meczowego. To było bardzo ciekawe doświadczenie.

Mocno przeżył Pan wspomniany spadek naszych seniorów z III ligi? 

Wszyscy bardzo to przeżywaliśmy, a szczególnie ja jako prezes. Mam jednak czyste sumienie i uważam, że zrobiliśmy możliwie wszystko, aby po tak fatalnej rundzie jesiennej ubiegłego sezonu utrzymać się w III lidze. Zimą wzmocniliśmy zespół wieloma ogranymi i doświadczonymi zawodnikami, trenerzy mieli duży komfort pracy, a i wyniki osiągane przez chłopaków na wiosnę były naprawdę dobre. Szkoda, bo do utrzymania zabrakło bardzo niewiele.

Nie ukrywam, że latem pojawiały się w mojej głowie momenty zwątpienia, ale bardzo budujące były reakcje szeroko rozumianego otoczenia wokół klubu: kibiców, pozostałych działaczy, sponsorów i naszych samorządowców. Wszyscy wyrazili dalsze wsparcie i chęć budowy zespołu, który szybko powinien powrócić na szczebel III ligi. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować za ten gest i za to, że ludzie nie odwrócili się od Stali po spadku. Tak to już w sporcie jest, że aby ktoś wygrał, ktoś musi przegrać i choć jestem świadomy tego, że koniec końców nie udało nam się zrealizować celu sportowego, to nadal mamy w sobie zapał i chęci do dalszej pracy.

Jak prezentuje się sytuacja finansowa klubu?

Wspólnie z pozostałymi członkami zarządu staramy się robić wszystko, aby nie było problemów z płynnością finansową w Stali Brzeg, natomiast nie jest to łatwe. Koszty funkcjonowania klubu rok do roku są coraz wyższe, a same opłaty związkowe, transport na mecze, wynagrodzenia dla zawodników i trenerów zarówno z pierwszego zespołu, jak i Akademii generują bardzo duże koszty. Każdą złotówkę musimy więc oglądać kilka razy, aby nie zadłużyć klubu, bo byłoby to ogromnie ryzykowne. Podejmujemy wiele starań, aby klub nadal rozwijał się w dobrym kierunku, a był przy tym finansowo stabilny.

Chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim naszym sponsorom, dzięki którym Stal Brzeg nadal funkcjonuje i jest w stanie walczyć o wysokie cele. Dziękuję każdemu, kto dokłada choćby małą cegiełkę do bieżącej działalności klubu. Od lat w największym stopniu wspiera nas Urząd Miasta w Brzegu na czele z Burmistrzem Jerzym Wrębiakiem, a więc osobą, któremu los Stali bardzo leży na sercu. Dziękuję każdemu naszemu darczyńcy, ludziom dobrej woli, a także działaczom i członkom zarządu. Bez pomocy innych ludzi, którzy poświęcają swój czas, pieniądze i serce dla Stali, ja sam nie mógłbym nic zrobić.

W ostatnich tygodniach nie brakowało dobrych wieści. Pierwsza to ta płynąca z centrali PZPN o przyznaniu naszej Akademii brązowej gwiazdki w programie certyfikacji szkółek piłkarskich, a kolejne z Urzędu Miasta w Brzegu, dotyczące planowanych inwestycji na Stadionie Miejskim w Brzegu. To dobra zapowiedź nowego, 2024 roku?

Oczywiście, że tak i wszystkie te elementy są ze sobą powiązane. Modernizacja boiska sztucznego, zaplanowana na 2024 rok, a na którą Gmina Brzeg pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu jest niezbędna, aby Akademia mogła się rozwijać. Niestety ze względu na zły stan techniczny boiska ze sztuczną nawierzchnią nasze drużyny młodzieżowe w ostatnim półroczu nie mogły rozgrywać na nim meczów ligowych. Wszystko odbywało się na bocznym boisku z naturalną murawą – na tzw. „gazowni” – przez co stan i tego boiska znacznie się pogorszył. Bardzo cieszymy się więc, że planowana jest wymiana sztucznej nawierzchni, co znacząco podniesie standardy i możliwości treningów zarówno Akademii, jak i I zespołu w okresie zimowym.

Dobrą informacją jest również fakt, iż w budżecie miasta na przyszły rok zaplanowano środki na projekt oświetlenia płyty głównej Stadionu Miejskiego w Brzegu. Doskonale wiemy, że możliwość rozgrywania meczów wieczorami przy sztucznym oświetleniu znacząco podniosłaby ich atrakcyjność, co myślę, że w dalszej perspektywie mogłoby przyciągnąć też nowych sponsorów do klubu.

Po rundzie jesiennej zespół zajmuje 2. miejsce w tabeli IV ligi opolskiej. Jak ocenia pan ten wynik?

Myślę, że jest to dobra pozycja wyjściowa do walki o pierwsze miejsce na wiosnę. Z perspektywy tego, że latem zespół był w dużym stopniu przebudowany i odmłodzony, a więc stanowił też swego rodzaju niewiadomą, to musimy docenić to drugie miejsce. Oczywiście mogło być nieco lepiej i żal jest straconych punktów w meczach, które powinniśmy wygrać – choćby z Odrą II Opole, Domaszkowicami czy Bogacicą – ale przed nami jeszcze 15 spotkań na wiosnę i dwupunktową stratę do Małejpanwii Ozimek możemy odrobić w przeciągu jednej kolejki. Wierzę w tych chłopaków i jestem pełen nadziei, że przed nami równie dobre, a może nawet jeszcze lepsze pół roku.

Jakie ruchy transferowe planujecie w przerwie zimowej?

Na pewno rewolucji kadrowej nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby. Myślę, że czeka nas najspokojniejsze okienko transferowe od kilku lat, choć z pewnością przyda się dopływ świeżej krwi i myślimy o zwiększeniu rywalizacji na kilku pozycjach. Trzeba jednak pamiętać, że zimą nie jest łatwo o pozyskanie zawodników, tym bardziej, że ograniczają nas w tym względzie finanse. Sztab szkoleniowy będzie przyglądał się pewnym nazwiskom i jeżeli uzna, że dany piłkarz wyraźnie podniesie poziom sportowy zespołu, to będziemy rozmawiać o możliwości jego zakontraktowania.

Jakie są plany na dalszy rozwój klubu w kolejnych miesiącach?

Oczywiście bardzo byśmy chcieli, aby zespół seniorów awansował do III ligi i mam nadzieję, że jesteśmy w stanie o to powalczyć. Podobnie wygląda sytuacja z wojewódzkim Pucharem Polski, gdzie marzymy o obronie tego trofeum. Chcemy dalej rozwijać Akademię i wprowadzać naszych wychowanków do I zespołu. Przykład Tomka Górskiego, który w wieku 16 lat zadebiutował w drużynie seniorów pokazuje, że jest to możliwe przy odpowiedniej pracy i determinacji naszych młodych chłopaków. W kwestii finansów liczymy na to, że uda pozyskać się kolejnych sponsorów. W ostatnim czasie podjęliśmy sporo działań w tym zakresie, odbyliśmy szereg spotkań z przedstawicielami lokalnych firm i wysłaliśmy sporo zapytań z możliwością skorzystania z naszej oferty sponsorskiej. Mam szczerą nadzieję, że przyniesie to skutek i w przyszłym roku będziemy mogli pochwalić się kolejnymi dobrymi informacjami.

Czego życzyć Panu Prezesowi w 2024 roku?

Przede wszystkim chciałbym, aby w przyszłym roku Stal Brzeg zagościła na III-ligowych boiskach i to jest nasz główny cel. Życzyłbym sobie, aby II drużyna awansowała do okręgówki, a także aby nasze młodsze drużyny osiągnęły jak najlepsze wyniki i sukcesy na swoich arenach. Miło jest również, jak z trybun wspierają nas nasi kibice, dopingują naszych zawodników, dlatego też życzyłbym nam wszystkim, aby trybuny naszego stadionu wypełniły się po brzegi. Byłoby również super, gdybyśmy nie musieli martwić się o finanse, aby była stabilizacja w Klubie i wokół nas nie zabrakło życzliwych ludzi.

Pozdrawiam wszystkich sympatyków Stali Brzeg i życzę na ten Nowy Rok dużo zdrowia, spełnienia marzeń oraz wszelkiej pomyślności.

Dziękuję za rozmowę.

Data publikacji:
Podziel się z innymi: Facebook Twitter LinkedIn