Oba zespoły w sobotę zmierzą się ze sobą siódmy raz w historii. Dotychczasowy bilans zdecydowanie przemawia za żółto-niebieskimi.
Stal z Po-Ra-Wiem pierwszy raz zagrała w 2014 roku. Rywale byli wówczas beniaminkiem IV ligi opolskiej, a Stal mierzyła wysoko i zamierzała włączyć się do walki o awans. Pierwsze spotkanie zakończyło się bardzo wysoką wygraną Stalowców 6:0. Do siatki trafiali wówczas Łukasz Szpak, Mateusz Fabiszewski, Arkadiusz Synówka, Bartłomiej Kulczycki, Damian Michalak i Dawid Lipiński. Wiosną natomiast w Większycach padł remis 1:1. Gola dla Stali zdobył Mateusz Poważny.
Bardzo wysoką wygraną żółto-niebiescy odnieśli także rok później, w sierpniu 2015. Kroczący od zwycięstwa do zwycięstwa Stalowcy pokonali ekipę Po-Ra-Wia 5:1, a na listę strzelców wpisali się Dawid Lipiński (trzykrotnie), Łukasz Bonar i Mateusz Poważny.
Ostatnie dwa mecze miały miejsce w sezonie 2023/24, kiedy to żółto-niebiescy wywalczyli awans do III ligi. Oba spotkania zakończyły się naszym zwycięstwem. W Większycach pewnie wygraliśmy 4:2, natomiast w Brzegu rozbiliśmy rywali 6:0. To był ostatni mecz tamtego sezonu, po którym mogliśmy świętować upragnione mistrzostwo IV ligi opolskiej i powrót na szczebel III-ligowy. Bez wątpienia ekipa Po-Ra-Wia – kolokwialnie mówiąc – „leży” naszej drużynie i zrobimy wszystko, aby to wrażenie nie uległo zmianie po sobocie.
Łączny bilans bezpośrednich meczów to pięć zwycięstw Stali i jeden remis (bramki 24:5).
Historia bezpośrednich spotkań:
09.08.2014, IV liga: Stal Brzeg – Po-Ra-Wie Większyce 6:0
14.03.2015, IV liga: Po-Ra-Wie Większyce – Stal Brzeg 1:1
29.08.2015, IV liga: Stal Brzeg – Po-Ra-Wie Większyce 5:1
02.04.2016, IV liga: Po-Ra-Wie Większyce – Stal Brzeg 1:2
11.11.2023, IV liga: Po-Ra-Wie Większyce – Stal Brzeg 2:4
01.06.2024, IV liga: Stal Brzeg – Po-Ra-Wie Większyce 6:0